Realizovano je šest psihoedukativnih radionica u okviru programa podrške maturantima „Pripremi se – upiši se“ Univerziteta u Beogradu

22.03.2019. – Univerzitet u Beogradu – Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata realizovao je radionice u okviru programa „Pripremi se – upiši se“ u periodu od 5. marta do 21. marta 2019. godine. Ovaj program je jedna od mera podrške nastalih u skladu sa Kratkoročnom strategijom unapređenja pomoći i podrške studentima i potencijalnim studentima Univerziteta u Beogradu.

Cilj radionica je bio da okupi maturante iz Doma učenika srednjih škola „Patrijarh Pavle“, Doma učenika srednjih škola "Jelica Milovanović", Doma učenika srednje PTT škole i svih radnih jedinica Doma učenika Beograd koji učestvuju u ovom ciklusu programa i osnaže učenike u upoznavanju svojih potencijala, efikasnom učenju i planiranju vrema, borbi se sa tremom i pomognu im da sa više samopouzdanja dočekaju prijemni ispit.

Kako je to izgledalo?

Na prvoj radionici, Donošenje odluka, održanoj 5. marta u Domu učenika „Jelica Milovanović“ učenici su imali prilike da kroz predavanje i diskusiju prepoznaju svoj stil donošenja  odluka i njegove snage i slabosti. Pored toga istražili su spoljašnje i unutrašnje faktore koji utiču na njihove odluke i saznali kako da što kvalitetnije vrše izbor između opcija. Ova radionica je posebno značila onima koji se i dalje dvoume oko odabira fakulteta.

Radionica Upoznaj svoje potencijale je realizovana 7. marta u radnoj jedinici „Karađorđe“. Učenici su podstaknuti na samoporcenu svojih jačih i slabijih strana, različitih sposobnosti, veština, interesovanja i osobina ličnosti. Kroz zajedničku diskusiju i konsultacije sa psihologom, pozvani su da upoznaju potencijal koji mogu iskoristiti u narednom periodu.

Na sledećoj radionici Uči lako – saznaj kako, 12. marta u Domu učenika „Patrijarh Pavle“,  maturanti su čuli nešto više o tehnikama koje mogu koristiti kako bi bolje pamtili gradivo. Vođena je diskusija o motivaciji za učenje i samodisciplini. Nakon popunjavanja testa o stilu učenja maturanti su uvideli koji stil im najviše odgovara, čuli savete za taj stil učenja i na osnovu njih pokušali da isplaniraju proces učenja koji će im doneti efikasne rezultate.

Dalje, u radnoj jedinici „Petar Drapšin“ 14. marta održana je radionica Planiranje i organizacija vremena. Učesnici su čuli više o značaju dobre organizacije, postavljanju „pametnih“ ciljeva i određivanju prioriteta. U ovome su se i oprobali kroz niz praktičnih zadataka. Takođe, saznali su nešto više o razlozima prokrastinacije i načinima da se ona redukuje, kao i o izazovima tzv. „multitaskinga“. Na samoj radionici napravili su plan za naredni period, kako bi se bolje organizovali i postigli željene rezultate na prijemnom ispitu.

Interaktivno predavanje Kako razvijati samopouzdanje realizovano je 19. marta u radnoj jedinici „Aleksa Dejović“ gde su učesnici imali prilike da saznaju šta je zdravo samopouzdanje, šta je to što bi kod njih moglo da izazove pad samopoudanja i kako ga sprečiti. Istaknuto je da samopozdanje varira i da možemo na njega uticati, u šta su se i uverili kroz praktične vežbe. Diskusija je posebno značila onima koji povremeno osete nesigurnost, ali i onima koji žele da rade na sebi i održe svoje samopouzdanje.

Radionica koja je zatvorila program jeste „Borba sa strahom, tremom i stresom“ . Održana je u Domu učenika “Jelica Milovanović” 21. marta. Kroz priču, učenicima su približeni konstruktivni načini upravljanja ovim osećanjima, koja mogu biti česta pred prijemni ispit i iščekivanje rezultata. Takođe su dobili smernice kako da se oslanjaju na svoje snage i savladaju izazove koji su pred njima.

Maturanti su program radionica “Pripremi se – upiši se” ocenili odličnom ocenom. Značajno im se dopao interaktivan način rada i podstičuća atmofsera u kojoj su mogli slobodno da dele svoja razmišljanja, osećanja i brige. Praktične vežbe iz radionica su ocenili kao korisne i primenljive, posebno one vezane za učenje, planiranje vremena i donošenje odluka.

Pored učešća u radionicama, maturanti iz Domava učenika imaju mogućnost da, ukoliko osete potrebu, zakažu individualno savetovanje u Centru za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu.