Završen prvi ciklus novog programa centra za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu - „Biraj i degustiraj“

Beograd, 25.4.2019. - Prvi ciklus novog programa Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu pod nazivom „Biraj i degustiraj“ uspešno je završen danas u pretprazničnom raspoloženju u zgradi Rektorata Univerziteta u Beogradu. Osnovni cilj programa je da studenti Univerziteta u Beogradu dobiju priliku da isprobaju veštine koje su relevantne za njihovu buduću profesiju kroz praktičan zadatak, uz stručno vođenje profesionalaca.

Program je otvoren je u utorak, 16.aprila 2019. radionicom „Planiranje projekata“. Učesnici su imali prilike da steknu osnovna znanja o planiranju projekata, saznaju kako bi trebalo da teče proces planiranja i koji su glavni elementi plana. Uz instrukcije predavača, u grupama su „degustirali“ ovu veštinu kreirajući i prezentujući planove za organizaciju tri događaja (ispit, radionica i apsolventska ekskurzija). Ovu praktičnu vežbu učesnici su istakli kao najznačajniji deo radionice, a predavača su opisali kao iskrenog, skromnog i samopouzdanog. Radionicu je održao Darko Golubović, vlasnik firme Konsultuj.me, konsultant u oblasti unapređenja poslovnih procesa, primene lean metodologije i restrukturiranja sa 15 godina iskustva.

Nakon radionice “Planiranje projekata”, održana je radionica “Specifičnosti regrutacije kandidata u IT industriji” na Filološkom fakultetu. Učesnici su imali prilike da saznaju više o strategijama regrutacije, kao i o promenama koje su se desile u poslednjih nekoliko godina u ovoj industriji. Nakon toga, učesnici su po grupama konstruisali predloge strategija regrutacije za 2020. godinu, prezentovali su ih pred ostalima, a pobednička grupa je dobila simbolične poklone. Učesnicima se posebno dopala informisanost predavača, spremnost da odgovori na brojna pitanja iz prakse, kao i opisani praktični primeri različitih situacija iz iskustva. Radionicu je vodila Marija Bogićević, psiholog, menadžer ljudskih resursa u sTech-u.

U sredu, 17. aprila 2019. u zgradi Rektorata održane su dve radionice za studente “istraživačkog duha”. Na radionici “Merenje demokratije – kako da koristimo baze podataka o pravima i slobodama” predstavljen je Katalog baza podataka koji sadrži preko 120 baza i koristan je za istraživanja u različitim oblastima (sukobi, oružane snage, mir i stabilnost, nacionalna bezbednost, ljudska bezbednost, zaštita životne sredine, vanredne situacije, terorizam, kriminal i korupcija, ekonomija, politika, itd). Predavači su za ovu priliku odabrali da detaljnije predstave baze podataka o pravima, slobodama i civilnom društvu, kako bi demonstrirali korišćenje kataloga i približili učesnicima temu radionice. Nakon kratkog opisa 9 različitih baza, učesnici su imali praktičan zadatak: da, pretražujući ih, daju odgovore na nekoliko pitanja o stanju demokratije, prava i sloboda u različitim državama.  Kao najkorisnije elemente radionice učesnici su istakli praktičan zadatak, interaktivni pristup i stručnost predavača, prezentaciju kataloga i savete o preispitivanju pouzdanosti izvora. Radionicu su vodili Ivan Dimitrijević i Ana Paraušić, autori kataloga, istraživači u Centru za primenjenu bezbednost na Fakultetu bezbednosti.

Radionica “Akademsko pisanje – šta morate da znate a niste se usudili da pitate” probudila je interesovanje kako studenata osnovnih i master studija, tako i doktoranada i zaposlenih na Univerzitetu u Beogradu. Trudeći se da zadovolje različite potrebe i odgovore na različita pitanja, predavači su strpljivo vodili učesnike kroz proces akademskog pisanja, ističući osnovne i važne korake u izradi akademskog teksta kao što su formulacija teme, sastavljanje nacrta, korišćenje izvora. Radni jezici radionice bili su srpski i engleski, što je obogatilo radionicu i dalo joj posebnu dinamiku. Učesnici su kao posebne kvalitete radionice istakli konciznost, primenljivost, prijatnu atmosferu, praktične zadatke, ali i pristupačnost predavača, profesionalnost, dobru volju i želju za prenošenjem znanja. Radionicu su vodile prof. dr Ana Jovanović i doc. dr Greta Goetz sa Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

U četvrtak, 18. aprila 2019. održana je radionica “Lobiranje kao profesija – šta je lobiranje i kako postati lobista?” Radoznali učesnici imali su prilike da saznaju više o pojmu lobiranja, da razgraniče ovaj pojam u odnosu na srodne pojmove i razmatraju u diskusiji sa predavačem koja znanja i veštine uspešan lobista treba da poseduje. Učesnicima se posebno dopala harizmatičnost i elokventnost predavača, kao i bogato iskustvo koje je bio spreman da podeli. Radionicu je vodio dr Duško Krsmanović, lobista i strateški savetnik sa bogatim iskustvom u konsaltingu multinacionalnih kompanija.

U ponedeljak, 22. aprila 2019. na radionici “Kreiranje brenda i društveni mediji” studenti različitih fakulteta su učili o kreiranju i elementima brenda i o predstavljanju brenda na društvenim mrežama. Nakon teorijskog uvoda, učesnici su imali zadatak da kroz rad u grupama odaberu jedan brend i analiziraju njegove elemente. Predavač Sanja Knežević, programska direktorka Instituta za digitalne medije, pružila je svakoj grupi povratnu informaciju o urađenoj analizi. Na kraju radionice učesnici su dobili informacije o stipendiji "Boris Trivan" koju će Institut za digitalne komunikacije deliti studentima i diplomiranim studentima svake godine. Učesnici su izašli zadovoljni sa radionice, pri čemu su kao najveću vrednost istakli stručnost i znanje koje predavač poseduje i praktičan zadatak kroz koji su mogli da primene konkretna uputstva.

Radionica "Odgovorno profesionalno delovanje u slučajevima nasilja u porodici", održana 24. aprila 2019, posebno je privukla studentkinje Filozofskog, Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, Pravnog i Fakulteta političkih nauka. Učesnice su imale priliku da razgovaraju o vrstama nasilja, osveste predrasude u vezi sa ovim problemom, razbiju mitove, upoznaju se sa pravnom regulativom i adekvatnim postupcima kada je nasilje u porodici u pitanju. Tokom glavne aktivnosti, koja im se i najviše dopala, studentkinje su analizirale studije slučaja iz prakse kako bi se bolje upoznale sa nadležnostima i zadacima institucija, profesionalaca koji postupaju u slučajevima nasilja, kao i mogućnostima prepoznavanja žrtava nasilja u okviru svog budućeg rada. Radionicu su vodile Sanja Pavlović, aktivistkinja Autonomnog ženskog centra i Dijana Malbaša, pravnica Autonomnog ženskog centra, čiju su profesionalnost i empatičnost učesnice istakle kao posebne kvalitete.

Poslednja radionica programa pod nazivom “Prevencija izgaranja u pomažućim profesijama” održana je danas, 25. aprila 2019. Na ovoj radionici, kroz lični rad i praktične vežbe, učesnici su imali priliku da osveste lične potencijale, ali i organičenja, da pronađu pravu meru u pružanju pomoći u okviru profesija za koje su se opredelili i pri tome očuvaju sopstveno mentalno i fizičko zdravlje. Radionicu je vodila Slađana Đorđević, master kliničke psihologije i telesni psihoterapeut.

Ovaj ciklus programa podržala je kompanija Nestle, tako da su učesnici i učesnice imali prilike da tokom radionica, pored isprobavanja veština, uživaju u ukusima proizvoda nescafe.

Celokupan program naišao je na veliki odziv kako studenata, tako i predavača. U realizaciji programa učestvovalo je 10 predavača i preko 100 studenata različitih fakulteta u sastavu Univerziteta u Beogradu. I jedni i drugi entuzijastično su učestvovali i potrudili se u prenošenju odnosno usvajanju specifičnih znanja i veština. Program će nastaviti da se realizuje i u narednom periodu prateći savremene trendove i potrebe na tržištu rada.