USPEŠNO ZAVRŠEN KURS ” VEŠTINE UPRAVLJANJA KARIJEROM”

U sredu, 17. jula 2019.godine u Rektoratu Univerziteta u Beogradu organizovana je završnica kursa „Veštine upravljanja karijerom“ koji je ovog semestra uspešno završilo oko 50 studenata sa različitih fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Kurs se realizovan u onlajn formi i trajao je 5 nedelja tokom kojih su se studenti bavili temama kao što su: karijera i zapošljivost, istraživanje sopstvenih potencijala, planiranje karijere i postavljanje ciljeva, donošenje odluka, aktivno traženje posla i tržište rada, pisanje radne biografije i motivacionog pisma i Intervju za posao. Kroz audio, video i tekstualne materijale, vežbe, zadatke i povratne informacije koje su dobijali od voditelja kursa, učesnici su nalazili odgovore na važna pitanja kao što su: Zašto i kako se planira karijera? Šta sve mogu da radim sa diplomom mog fakulteta?  Kako se donose karijerne odluke?  Koji su moji kvaliteti i interesovanja? Kako se postavljaju karijerni ciljevi? Kako se predstavlja poslodavcu?.

Na završnici je deo zainteresovanih studenata imao priliku da prođe  kroz simulaciju intervjua za posao kao dodatnu aktivnost, a nakon toga su im podeljeni sertifikati  o pohađanju kursa.

Kurs “Veštine upravljanja karijerom je koncipiran kao jedan od programa karijernog obrazovanja Centra za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu i realizuje se od  2016. godine u onlajn i tradicionalnoj formi.

Zahvaljujući saradnji sa Farmaceutskim, Poljoprivrednim, Mašinskim, Saobraćajnim, Ekonomskim, Geografskim i Tehničkim fakultetom u Boru, tim Centra za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu uspešno je realizovao kurs u nekoliko navrata za različite grupe studenata tokom prethodne četiri godine.  Interesovanje studenata  i njihova pozitivna povratna informacija motivisala je tim da razvije onlajn verziju na eLearning platformi Računarskog centra u Moodle okruženju, što je u skladu sa strategijom da se što većem broju studenata omogući pristup uslugama karijernog vođenja i savetovanja.

Kurs je do sada pohađalo ukupno više od 500 studenata, koji su kurs ocenili visokim ocenama u evaluacijama, a prema njihovim navodima ono što im se najviše dopalo je što su dobili podsticaj na razmišljanje, mogućnost da kroz anketu otkriju svoje želje, nacrtaju liniju svoje karijere u obliku reke i razbiju tremu prilikom samostalnog predstavljanja poslodavcu.

Cilj kursa jeste osposobljavanje studenata za upravljanje karijerom, njihovo pripremanje za uključivanje u tržište rada, kao i pružanje podrške u preuzimanju odgovornosti i aktivne uloge u svom budućem karijernom razvoju.  Kurs je nagrađen nacionalnim priznanjem za inovativne prakse u oblasti karijernog vođenja i savetovanja u Srbiji i predstavljen na međunarodnom nivou kao dobar model upotrebe informaciono-komunikacionih tehnologija  u radu sa studentima.

Naredni ciklus kursa se očekuje na jesen i moći će da ga pohađaju svi zainteresovani studenti fakulteta u sastavu Univerziteta u Beogradu.