Свечаност поводом успешно завршеног програма БГПРАКСА 2013

Београд, 21. октобар 2013 – У оквиру свечаног пријема одржаног у Скупштини града Београда, 268 академаца, овогодишњих полазника програма БГПРАКСА 2013, добило је потврде о успешно реализованим радним праксама у јавним и јавним комуналним предузећима, управи, установама културе и београдским општинама.

Пријему академаца присутвовали су Драган Ђилас, који обавља функцију градоначелника, проф.др.Нада Ковачевић, проректор Универзитета у Београду, Милена Бићанин, члан Градског Већа и Дејана Лазић, директор Центра за развој каријере Универзитета у Београду.

У присуству представника предузећа и институција Града Београда где су студенти обављали праксу, представника факултета Универзитета у Београду и великог броја медија учеснике програма је поздравила проректор Универзитета у Београду, проф.др Нада Ковачевић, која је истакла значај овог програма и између осталог навела је да ће се програм „Бг праксе” вредновати или као званична пракса студената или ће бити убележен као додатак дипломи како би се видело где су и шта студенти радили будући да студентска пракса представља део њиховог образовања на универзитету.
“Током трајања програма могли сте да имате увид у послове, радно окружење, шта се од вас тражи и да стекнете неопходну сигурност, како бисте, када добијете посао, били потпуно спремни и сигурни у себе. Наша дужност је да вас подржимо у процесу обуке и зато се потрудите да својим радом и даље показујете да је образовање јавно добро. Град Београд је промовисао и организовао овај програм и он ће се сигурно и даље усавршавати – рекла је Милена Бићанин, захваливши менторима, студентима, свим градским предузећима и институцијама, као и Драгану Ђиласу, за време чијег мандата је покренут програм „Бг праксе”.

У име студената присутнима се обратила Драгана Окановић, дипломац Архитектонског факултета, која је на пракси била је у Секретаријату за урбанизам и грађевинске послове.
“У априлу када је расписан конкурс за програм БГПРАКСА 2013, приводила сам крају Мастер студије на Архитектонском факултету Универзитета у Београду и трагала за приликом да своја факултетска знања опробам и на практичном раду у струци. Током четири месеца праксе, стекла сам радне навике, висок ниво самопоуздања, усавршила комуникационе вештине и дефинисање cопствених ставова, идеја и предлога у раду са старијим колегама. Радно окружење у Секретаријату за урбанизам и грађевинске послове омогућило ми је да ентузијазмом подстакнем старије колеге да ме уведу у све сегменте рада овог предузећа, остављајући ми, при том, простора да уведем иновативност и савремени приступ свакодневним пословима. У међувремену сам дипломирала, а универзитетска радна пракса ми је омогућила да употпуним сет својих квалификација за неко будуће запослење и проширим мрежу професионалних контаката. – рекла је Драгана.

Програм Универзитетска радна пракса (БГПРАКСА) реализује се четврту годину заредом захваљујући успешној сарадњи Универзитета у Београду и Града Београда, а број понуђених места је из године у годину растао (2010:139, 2011:197, 2012:258, 2013:268) што сведочи о позитивним искуствима организација које су учествовале у програму. Ове године у програму су учествовала 22 градска предузећа, 12 организационих јединица Управе града Београда, 6 установа културе и 10 градских општина.

Програм БГ ПРАКСА иницирао је Центар за развој каријере Универзитета у Београду који је успешно промовисао програм, обавио регрутацију и селекцију кандидата, спроводио обуку ментора и пратио реализацију праксе уз повремене евалуације студената и ментора. Програм универзитетске радне праксе осмишљен је са циљем да се студентима завршних година обезбеди прво радно искуство у струци.

Ове године у програм је било укључено преко 200 ментора, за које је, као и ранијих година, Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду организовао уводну обуку.

У овом циклусу БГ праксе највише места за праксу понудило је предузеће Београдске водовод и канализација, чак 59 места. Од укупног броја места за праксу највише позиција било је отворено за студенте Правног, Економског, Грађевинског и Електротехничког факултета.

Током четири месеца трајања праксе (20. мај – 20. септембар), прилику да се усавршавају и стичу драгоцена искуства, чинећи прве кораке у професионалној каријери, добили су студенти укупно 30 високошколских установа. Пристигло је преко 3000 пријава, а позитивни утисци одабраних студената говоре о квалитету стеченог искуства кроз програм БГПРАКСА.