Centar za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu nagrađen na nacionalnom takmičenju dobrih praksi u oblasti karijernog vođenja i savetovanja

Centar za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu osvojio je drugu nagradu na Nacionalnom takmičenju dobrih praksi u oblasti karijernog vođenja i savetovanja /KviS/, koje je organizovao Euroguidance centar Evropske mreže za podršku karijernom vođenju i savetovanju. Ove godine Centar je konkurisao programom „Biraj degustiraj“ i ovaj uspeh pridružuje se prethodnim nagradama osvojenim za programe: “Veštine upravljanja karijerom”/2016.godine/ i “Pripremi se – upiši se“/2018.godine/ kada su pomenuti programi u oblasti karijernog vođenja i savetovanja studenata bili prepoznati kao najbolji dodelom prve nagrade.

Program “Biraj i degustiraj” je ciklus radionica koji ima za cilj da studentima i diplomiranim studentima omogući da steknu znanja o različitim profesijama i veštinama kroz interaktivan rad i praktične vežbe uz stručno vođenje profesionalaca i time se pripreme za svoju buduću profesiju. Isprobavajući („degustirajući“) i vežbajući različite veštine, studenti stiču jasniju predstavu o različitim profesijama i na osnovu toga mogu da donesu informisanu odluku o daljem razvoju svoje karijere.

U okviru radionica studenti imaju mogućnost da učestvuju u praktičnim obukama za koje su najviše zainteresovani. Teme obuka definišu se na osnovu sprovedenih anketa među studentima, tako da obuhvate veštine koje i poslodavci visoko vrednuju. Tako se postiže osnovni cilj, da studenti steknu znanja i veštine koje su važne za bavljenje određenom profesijom, te da adekvatno donose odluke u vezi sa daljim razvojem karijere i stručnim usavršavanjem.

Na Osmoj nacionalnoj onlajn Euroguidance konferenciji ,,Karijerno vođenje i savetovanje u republici Srbiji i Evropi“ održanoj 22. 10. 2020. godine,  nagrađeni program je u ime Centra za razvoj karijere predstavila je Milena Rajčević.  Tom prilikom ona je podelila iskustvo Centra i dala savet kolegama karijernim praktičarima - uvek treba pažljivo ispitati potrebe potencijalnih korisnika usluga, što je uobičajena praksa u Centru, i biti u toku sa trendovima na tržištu rada. S tim u vezi, Milena je istakla da je vrlo važno programe inovirati i menjati u skladu sa ovim trendovima, ali i zadržati svoju prepoznatljivost i uvek, pre svega, biti prijatelj studenata.

Nacionalno takmičenje dobrih praksi u oblasti KViS se organizuje u sklopu zajedničkih aktivnosti Euroguidance centra Srbije sa Euroguidance centrima u Češkoj Republici, Slovačkoj, Letoniji i Mađarskoj.  Cilj takmičenja je promovisanje ustanova, organizacija i pojedinaca koji su u prethodnom periodu razvili nove usluge, alate ili materijale, odnosno uspešno realizovali aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja i na taj način doprineli razvoju sistema KViS u celini. Za predstavnike organizacija čiji primeri prakse budu nagrađeni na takmičenju predviđene su nagrade u vidu učešća na studijskim posetama i konferencijama.

Na sledećem linku možete pogledati video sa rezultatima takmičenja: