Realizovana onlajn panel diskusija „Završavam Pravni fakultet, šta dalje?“

Реализована онлајн панел дискусија „Завршавам Правни факултет, шта даље?“

Дана 23.09.2022. године путем zoom платформе одржана је трећа по реду панел дискусија на тему: ,,Завршавам Правни факултет, шта даље..?” у организацији Центра за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду и компаније loop са циљем упознавања студената завршних година правног факултета са могућим начинима усмеравања своје каријере и изазовима који их очекују.

Своја искуства са студентима поделили су:

• Александра Лазаревић, заменик државног правобраниоца,
  • Маријана Зејаковић, senior associate у адвокатској канцеларији Wolf Theiss,
  • Др Љубинка Ковачевић, редовна професорка за ужу научну област Радно право на Правном факултету Универзитета у Београду.

Представница компаније loop, Божица Вујошевић, истакла је да је чак 50% оглашених позиција за правнике код њих намењено адвокатским приправницима, као и да су три кључне „меке“ вештине које су потребне вештина активног слушања, преговарања и критичког мишљења.

Професорка Љубинка Ковачевић је посебно указала на изазов са којим се студенти завршне године факултета суочавају приликом одабира гране права којом би желели да се баве, нарочито ако се у сфери интересовања јавља више њих. Могућа решења у овом случају су упис на мастер студије где ће студенти моћи да се определе за ужу област и тиме стекну дубља знања о ономе што их занима, водећи рачуна и о потребама тржишта рада, као и обављање праксе како би стекли вештине и знања о одређеној професији.

Даље, на дискусији се коментарисало да су правнички послови углавном везани за рад са људима, да је неопходно бити вешт у разумевању туђих проблема, улити поверење у однос адвокат-клијент, познавати стране језике ради читања стране литературе, закона, константно усавршавање и рад на себи.

Затим је свако од говорника описао цео поступак рада који приправнике очекује на различитим пословима, као и своја искуства са почетка каријере.

Након излагања говорника, студенти су имали могућност да постављају питања и разреше дилеме које су имали.

Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu u saradnji sa kompanijom „loop“ organizuje onlajn panel diskusiju „Završavam Pravni fakultet, šta dalje?u petak, 23. septembra 2022. u periodu od 13 do 14:30 časova.

Studenti Pravnog fakulteta imaće priliku da čuju profesionalna iskustva starijih kolega zaposlenih na različitim pozicijama i u različitim oblastima prava i iz prve ruke saznaju koji su zahtevi tih radnih mesta, koje veštine i znanja bi trebalo da steknu tokom studija, na koje načine mogu da se usavršavaju ali i na koje probleme mogu naići gradeći svoju karijeru.

• Svoja iskustva na ovom događaju sa studentima podeliće:
  • Aleksandra Lazarević, zamenik Državnog pravobranioca
  • Marijana Zejaković, Senior associate u advokatskoj kući Wolf Theiss
  • Dr Ljubinka Kovačević, redovna profesorka za naučnu oblast Radno pravo na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu
  • Igor Vranješ, javni beležnik i član Izvršnog odbora Javnobeležničke komore Srbije.

Oko 60 minuta na događaju rezervisano je za govornike, a nakon toga 30 minuta za pitanja studenata. Prijavljivanje učešća na događaju je obavezno i vrši se putem LINKA.

Svi zainteresovani koji se prijave dobiće link za praćenje panel diskusije na dan događaja putem elektronske pošte. Događaj će se realizovati putem zum aplikacije. Ovaj događaj treći je u nizu planiranih panel diskusija na temu „Završavam fakultet, šta dalje?“ koji će predstaviti studentima različite mogućnosti za nastavak karijere nakon sticanja diplome, a koji će zajednički realizovati Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata i kompanija loop.

loop je digitalna platorma namenjena pronalasku posla i podršci svakog pojedinca koji se nalazi ili će postati deo tržišta rada. Kroz široku paletu aktuelnih poslova na tržištu, pregleda aktuelnosti, događaja i informacija, ali i radom sa kandidatima kroz usmeravanje, savetovanje i obučavanje u domenu veština zapošljivosti, loop aktivno učestvuje u unapređivanju i razvoju tržišta, kao i u razvoju pojedinačnih korisnika koji postanu deo ovog kruga prilika.

Univerzitetski centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu obezbeđuje efikasan sistem podrške studentima u razvoju znanja i veština koje su ključne za unapređenje zapošljivosti i uspešan razvoj karijere. Pored informisanja o mogućnostima dodatnog obrazovanja, o prilikama za praksu i posao i drugim karijernim mogućnostima tokom i nakon studija, Centar studentima nudi psihološko i karijerno savetovanje, obezbeđuje im obuke iz veština neophodnih za uspešno pozicioniranje na tržištu rada. U saradnji sa poslodavcima organizuje različite programe namenjene studentima. Pored program „Završavam fakultet – šta dalje“, Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata u saradnji sa privredom realizuje i posete kompanijama, letnje škole, programe BG praksa, Kadar da budem kadar, Priprema-pozor- STAV, Karijerno ćaskanje, Zum kafice i mnoge druge.