Studiranje bez granica

Београд, 5. децембар 2013. ─ У сарадњи са Сектором за међународну сарадњу Универзитета у Београду, Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду реализовао је данас серију предавања „Студирање без граница – компас за академску мобилност“ у Свечаној сали Ректората Универзитета у Београду.

Програм се одржава трећу годину за редом, са циљем да студенте и дипломце информише о могућностима студирања у иностранству, тестовима које је неопходно да положе као и да им приближи искуство студирања у другим земљама кроз серију предавања алумниста универзитета у иностранству.

Програм је почео представљањем Еразмус Мундус програма (Акција 1 и 2) за мастер и докторске програме, као и посебне програме академске размене за студенте, наставнике и сараднике (BASILEUS, JoinEU─ SEE, ERAWEB I EUROWEB). Предавачи Павле Иветић и Ирена Жувела испред канцеларије за међународну сарадњу Универзитета у Београду и Темпус канцеларије у Србији упутили су студенте у процес апликације за ове програме, неопходне апликационе материјале као и у структуре самих програма. На крају предавања приказан је и кратак филм у којем су Еразмус Мундус стипендисти и алумнисти поделили своја искуства и импресије са колегама у публици.




У наставку програма, професорке из Центра за стране језике Еquilibrio, Ивана Јовановић и Милена Милојевић, разјасниле су студентима недоумице око полагања тестова IELTS и ТОЕFL. Кроз интерактивно предавање оне су прво представиле структуру самих тестова, да би потом студентима дале корисне савете о тактикама полагања, неопходном језичком нивоу који студент треба да поседује, као и конкретне примере питања која се могу појавити на тестовима.

Искуства алумниста универзитета у иностранству пренели су студентима Зорана Гајић, алумна Централноевропског Универзитета (Central European University, CEU) из Мађарске, и Никола Драгојловић, алумниста Школе државне администрације (Ecole nationale d’administrasion) из Француске. Они су прво представили програме које су завришили, описали процес апликације и добијања стипендије, а потом су поделили и корисне савете о томе када кренути у претраживање стипендија и која документа је неопходно припремити. Такође су упознали студенте са предностима и значајем одласка на студије у иностранство, а на крају програма су се осврнуили и на разлике у системима студирања између Србије и ове две земље.

Након сваког предавања студенти су имали прилику да предавачима постављају питања и да добију одговоре на недоумице које имају око студирања у иностранству, процесима апликације и стипендијама које се нуде.