Konferencija na temu „Evaluacija studija i karijerni uspeh diplomiranih studenata u Srbiji i u regionu“

U Beogradu 23.6.2014.  u Medija centru održana je  konferencija  „Evaluacija studija i karijerni uspeh diplomiranih studenata u Srbiji i u regionu“, gde su saopšteni najvažniji izvodi iz rezultata istraživanja o diplomiranim studentima sprovedenog u okviru CONGRAD TEMPUS projekta.

CONGRAD je skraćenica za regionalni TEMPUS projekat pod nazivom: Sprovođenje istraživanja o diplomiranim studentima i unapređenje Alumni organizacija u cilju poboljšanja strateškog menadžmenta i povećanja kvaliteta. Cilj je provera efekata reformi visokog obrazovanja sprovedenog u poslednjoj deceniji. Anketom su u Srbiji obuhvaćeni diplomirani studenti Univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Univerzitet Singidunum, kao i tri visoke škole: Visoka tehnička škola strukovnih studija iz Subotice, Visoka tehnička škola strukovnih studija iz Niša i Visoka poslovno-tehnička škola strukovnih studija iz Užica. Pored institucija u Srbiji, anketa je sprovedena na Univerzitetu Crne Gore, Univerzitetu u Banja Luci i Univerzitetu u Tuzli, što omogućava regionalnu uporedivost rezultata istraživanja.

Učesnici konferencije bili su Predrag Lažetić, Prof. Dr. Ivanka Popović, Olivera Mijatović i Mihajlo Babin. Posetioci su na samom početku dobili kratak izvod rezultata kao vodič za praćenje konferencije čiji je moderator bio Predrag Lažetić iz Centra za obrazovne politike. On je otvorio konferenciju   predstavljanjem i interpretacijom najvažnijih rezultata. Kratak pregled odnosio se najviše na efekte bolonjskih reformi, program studija i načine zapošljavanja kao i generalne zapošljivosti diplomiranih studenata.  Prof. Dr. Ivanka Popović prorektor za nauku je istakla da postoji dosta važnih tema o kojima tek treba diskutovati i na čijem ostvarenju tek treba raditi. Olivera Mijatović, šef međunarodne saradnje Univerziteta u Kragujevcu, podelila je utiske o projektu  i istakla već preduzete korake od strane Centra za razvoj karijere studenata Univerziteta u Kragujevcu. Mr. Mihajlo Babin sa Univerziteta Singidunum, pričao je iz ekonomskog ugla o značaju ovih rezultata za dalji razvoj privrede.

Važnost ovog projekta za razvoj nauke i privrede, između ostalog, ogleda se u tome što se prvi put na osnovu konkretnih rezultata radi na utvrđivanju realnog stanja na tržištu rada i nauke.

Dodatne informacije o projektu, rezultatima istraživanja i ciljevima  dostupne su na http://www.bg.ac.rs/czrk/congrad-o-projektu.php i na http://www.congrad.org .