CzRK na predstavljanju inicijative kompanije Nestlé Adriatic - „Savez za mlade“

Београд, 18. новембар 2014 – Компанија Nestlé Adriatic представила је иницијативу „Савез за младе“, која је покренута  са циљем да мобилише и укључи компаније које су спремне да одиграју позитивну улогу у запошљавању младих.

Представљању иницијативе присуствовали су и млади практиканти укључени у програм, представници партнерских компанија Nielsen, Bosis и Milšped, као и Силвија Радиновић, руководилац групе за политике запошљавања и праћење европске стратегије запошљавања из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, затим Драгана Окановић из Центра за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду и Весна Фабиан, директорка сектора за посредовање у запошљавању и планирање каријере из Националне службе за запошљавање. Поред наведених представника Иницијативу су подржале и компаније Geneza и Mitsides Point.

Компанија Nestlé је крајем 2013. године покренула Иницијативу за запошљавање младих, којом се обавезала да ће до 2016. године отворити 10.000 радних места и 10.000 стручних обука у Европи. Подстакнута успехом, компанија је са својим партнерима покренула „Савез за младе“, која ће за особе млађе од 30 година у току трајања пројекта креирати 100.000 радних места и позиција за праксу.

У склопу Иницијативе за запошљавање младих, компанија Nestlé је до сада отворила 32 радне позиције у Србији, како у седишту компаније, тако и у својим фабрикама у Сурчину и Старој Пазови, док је у програм пракси и приправништва до сада укључено 59 младих људи.

У току дискусије која је уследила након представљања Иницијативе, Ансгар Борнеман, генерални директор компаније Nestlé Adriatic, нагласио је значај активног деловања компанија и упутио поруку младима у Србији и региону.

„Националне владе се боре да реше проблем запошљавања младих, али ми смо свесни да је потребна већа ангажованост компанија и индустрије. Nestlé је друштвено одговорна компанија и својим примером желимо да постигнемо „домино ефекат“ који ће створити предуслове за повећање запослености младих у Европи. Желимо да поручимо младим људима на тржишту рада да, упркос проблемима са којима се суочавају, не смеју да одустају, да увек покушавају најбоље да искористите нове могућности и прилике“, рекао је Борнеман.

Након представљања осталих присутних, дискусију је заокружило излагање Центра за развој каријере Универзитета у Београду с обзиром да је Центар у најдиректинијем контакту са студентима и труди се да им помогне у унапређењу вештина запошљивости како би им први професионални кораци били што успешнији.

„Увек нам је драго када нас контактирају некадашњи корисници Центра који су сада са друге стране тржишта рада, дакле послодавци, са позивом на сарадњу и жељом да помогну младим колегама у развоју каријере. Центар представља двосмерну везу између пословног света и академске заједнице и трудимо се да и једнима и другима олакшамо међусобну комуникацију и сарадњу. Са компанијом Nestlé Adriatic имали смо јако успешну сарадњу, с обзиром да су од 2008. године подржавали програме Центра, негде као донатори, негде као директни учесници. Што се тиче будуће сарадње, планирамо посете Nestlé  фабрикама у Сурчину и Старој Пазови. Сматрамо да је проактиван став студената подједнако битан као и посвећеност компанија јер само обострана иницијатива може битније променити тренутно стање што се тиче запослености младих.“ рекла је Драгана Окановић испред Центра за развој каријере Универзитета у Београд.

Од почетка 2014. године до сада у Иницијативу за запошљавање младих је укључено више од 4.000 особа широм Европе, од којих је 1.500 људи добило сталан посао, додатних 1.500 постали су приправници или су уписани у програме обуке, а њих више од 1.100 добило је привремене уговоре у компанији Nestlé