Održan Okrugli sto o saradnji univerziteta i lokalne samouprave

Beograd, 13.novembar 2014. - Danas je u Rektoratu Univerziteta u Beogradu održan Okrugli sto "Saradnja univerziteta i lokalne samouprave - izazovi i perspektive". Na skupu su razmenjena mišljenja o različitim vidovima saradnje univerziteta i lokalne samouprave, kvalitetu, očekivanjima, pravnom uređivanju saradnje, kao i o modelu „Bg prakse” i mogućnostima da se ovaj model u budućnosti primeni i na pet gradskih uprava i pet državnih univerziteta.

Na početku se prisutnima obratio  prof.dr Vladimir Bumbaširević, Rektor Univerziteta u Beogradu, i prof.dr Zoran Perišić, predsedednik Stalne konferencije gradova i opština. 

– Još 2006. godine otvoren je Centar za razvoj karijere, gde se studentima pruža prilika da steknu znanja i veštine koje će im pomoći u zapošljavanju, a „Bg praksa” je svakako jedan od najznačajnijih projekata. Primenjujući znanja koja su stekli tokom školovanja, u realnom poslovnom okruženju oni mogu da provere svoja znanja i steknu radno iskustvo koje će im pomoći prilikom zapošljavanja – podsetio je profesor Bumbaširević.

Gradonačelnik Niša i predsednik Stalne konferencije gradova i opština Zoran Perišić istakao je da mladi gube veru u obrazovanje kao ključnom faktoru za zapošljavanje, a cilj je da im se omogući adekvatna radna praksa kao motiv da ostanu ovde.

Na skupu su predstavljeni primeri uspešnog partnerstva univerziteta i lokalnih samouprava iz Beograda, Novog Sada i Zrenjanina.

Predstavljan je projekat BG praksa kao jedan od uspešnih oblika saradnje između Univerziteta u Beogradu i gradske vlasti.

– „Bg praksa” je trenutno najkvalitetniji vid saradnje univerziteta i lokalne samouprave i mi želimo da je podignemo na još viši nivo, jer ona do sada nije mogla da se obavlja, na primer, u medicinskim centrima. Mi se nadamo da će i studenti Medicinskog fakulteta od sledeće godine imati tu mogućnost, a želeli bismo da u ovaj program uključimo i privatni sektor, čime bismo proširili i kvalitativno unapredili postojeći model. Ovaj model se do sada u praksi pokazao kao vrlo uspešan i to je dobar primer za sve lokalne samouprave u Srbiji, jer moramo biti otvoreni za sve dobre ideje, a ulaganje u mlade stručnjake mora biti prioritet ukoliko želimo da Beograd i Srbija napreduju – rekao je Petronijević.

Direktor Centra za razvoj karijere Dejana Lazić potsetila je da je kroz program BG praksa od 2010. godine prošlo preko 1200 studenata i da program traje i ima uspeha zbog toga što njegova realizacija podrazumeva podršku i partnerstvo, razrađene procedure, zadovoljstvo i kvalitet. U svom obraćanju Lazić je predstavila i rezultate istraživanja među kojima je ohrabrujući podatak da bi šest od 10 poslodavaca zadržalo praktikanta u stalnom radnom odnosu, ako bi se za to ukazali uslovi. Na kraju pokrenuta je inicijativa da se ovaj  model primeni i na druge lokalne samouprave u Srbiji kako bi se podržale i proširile mogućnosti realizacije studentske prakse za što veći broj studenata državnih univerziteta.