Druga godišnja EUROGUIDANCE konferencija

Beograd, 17.12.2014. – Danas je održana druga godišnja Euroguidance konferencija u hotelu Metropol u Beogradu. Konferenciju „Karijerno vođenje i savetovanje u Republici Srbiji“ je organizovao Nacionalni centar evropske mreže za podršku karijernom vođenju i savetovanju EUROGUIDANCE, u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstvom omladine i sporta. Konferencija je održana po drugi put i pružila je priliku za razmenu informacija između svih aktera u sistemu karijernog vođenja i savetovanja sa rezultatima rada u prethodnom periodu, planovima za dalji razvoj i saradnju.

Konferenciji je prisustvovalo oko 150 karijernih praktičara, nastavnika i stručnih saradnika iz osnovnih i srednjih škola, savetnici NSZ, predstavnici kancelarija za mlade, udruženja i asocijacija, predstavnici akademske zajednice i centara za razvoj karijere.

Konferenciju su otvorili g. Nenad Borovčanin, državni sekretar za omladinu, Ministarstva omladine i sporta, gđa. Marija Krneta, viši savetnik u odeljenju za srednje obrazovanje u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i gđa Marija Filipović Ožegović, upravitelj Fondacije Tempus.

U skladu sa nedavnim prijemom Srbije u punopravno članstvo u ELGPN mreži, najznačajnije mesto na ovogodišnjoj konferenciji je imalo obraćanje koordinatora Evropske mreže politika celoživotnog vođenja – ELGPN, g. Raima Vuorinena.

Nakon toga je gđa. Vesna Vidojević, samostalni savetnik u Ministarstvu omladine i sporta predstavila pregled rezultata sprovođenja Nacionalne strategije za karijerno vođenje i savetovanje.

Drugi deo konferencije je bio posvećen razvoju sistema karijernog vođenja i savetovanja u srednjim školama u Republici Srbiji. U okviru ovog segmenta je prvo gđa Tatijana Glišić, savetnik koordinator, iz Centra za stručno obrazovanje i obrazovanje odraslih u okviru Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, govorila o značaju karijernog vođenja i savetovanja u unapređenju efikasnosti srednjeg stručnog obrazovanja.

Nakon toga je predstavljen priručnik za nastavnike srednjih škola "Karijerno vođenje i savetovanje" u izdanju Euroguidance centra i BOŠ-a i prisutni učesnici su imali prilike da upoznaju autore priručnika Miljanu Kitanović, Maju Svetozarević, Mirka Marković, Biljanu Đorđević i Jadranku Lilić.

Tema KViS u srednjoj školi je zaokružena predstavljanjem rezultata istraživanja o aktuelnom stanju KViS u srednjim školama u Republici Srbiji, koje je izložila Tamara Kljajić, savetnica za karijeru iz Beogradske otvorene škole.

Popodnevni deo konferencije je posvećen predstavljanju novih rezultata u oblasti osnovnog obrazovanja, visokog obrazovanja i zapošljavanja.

Marija Radovanović, viši menadžer projekta „Profesionalna orijentacija“ je predstavila rezultate koje je projekat „Profesionalna orijentacija“ostvario u prethodnom periodu u uvođenju sistema KViS u osnovne škole u Srbiji, i govorila je o održivosti rezultata ovog projekta u narednom periodu.

Karijerno vođenje i savetovanje u osnovnoj školi – projekat „Profesionalna orijentacija“ i održivost rezultata projekta

Nakon toga su prezentovani program i metodologija karijernog vođenja i savetovanja za studente u Srbiji koji je razvijen u okviru Tempus projekta „Razvoj karijernog vođenja i savetovanja u cilju unapređenja visokog obrazovanja u Republici Srbiji“. Gđa Dejana Lazić, koordinator projekta i direktor Univerzitetskog centra za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu je predstavila okvire standarda i rezultate ovog projekta.

Vesna Čekić, načelnica Odeljenja za profesionalnu orijentaciju i planiranje karijere u okviru Nacionalne služba za zapošljavanje je predstavila primere međuinstitucionalne saradnje u kreiranju savremenih alata za karijerno informisanje. To je bila prilika da se po prvi put predstave novi alati za karijerno informisanje NSZ, koji će uskoro biti dostupni korisnicima putem interneta.

Poslednja prezentacija na konferenciji je sadržala predstavljanje novog broja biltena nacionalnog EG centra "Karijera i mobilnost", kao i drugih publikacija u izdanju EG centra: prevoda Evropskog paketa resursa za razvoj politike celoživotnog vođenja, pregleda sistema KViS u Republici Srbiji i sajtova EG centra.

Konferencija je završena diskusijom o daljem razvoju sistema KViS u Republici Srbiji: novom strateškom okviru, saradnji aktera, nacionalnom resursnom centru, održivosti rezultata projekata, novim inicijativama i sl.