Održano predavanje: „Kako ostaviti pozitivan utisak na razgovoru za posao u IT kompaniji"

LEKCIJE IZ PRAKSE - PREDAVANJE: „KAKO OSTAVITI POZITIVAN UTISAK NA RAZGOVORU ZA POSAO U IT KOMPANIJI"

Beograd, 20. mart 2015. - Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu, u saradnji sa kompanijom „youngculture“ organizovao je danas u zgradi Rektorata Univerziteta u Beogradu predavanje pod nazivom „Kako ostaviti pozitivan utisak na razgovoru za posao u IT kompaniji“.

Predavanje je održala Anetta Der Radivojević, poslovni partner sektora za ljudske resurse, diplomirani psiholog, Master iz oblasti ljudskih resursa. Završila je Ericksonov koledž za coaching, i ima više od 5 godina iskustva u zapošljavanju u industriji pružanja usluga (marketing, bankarstvo, IT industrija poslednjih 4 godina).

Studenti su tokom ovog predavanja mogli da: spoznaju svoja interesovanja, tehničke i socijalne kompetencije i spoznaju kako da ih povežu sa otvorenim pozicijama u IT kompaniji; nauče više o “traženju posla“od pronalaženja oglasa preko aplikacije za posao i pripreme za intervju; porazgovaraju sa predstavnikom ljudskih resursa kompanije youngculture o dilemama i poteškoćama pronalaženja posla; se upoznaju sa vrstama intervjua kao alatom za procenu tehničkih  i personalnih kompetencija u youngculture-u; saznaju više o ponašanju i kompetencijama koje su važne za kreiranje  pozitivnog utiska na intervjuu.

Studenti i diplomci su imali prilike da, kroz objašnjenja i živopisne primere predavača, nauče kako da se pripreme za razgovor za posao. Od pisanja biografije do odevanja za intervju. Ono što je predavač istakao jeste da kvalifikacije i sertifikati čine svega 10% pozitivnog utiska koje kandidat ostavlja, a čak 40% čini stav kandidata, dok 20% čini ponašanje i izraz lica. Predavač je takođe istakao da ukoliko ljubav odnosno entuzijazam prema struci ne postoji, kvalifikacije nemaju vrednost.

Ostavljeno je dosta prostora za pitanja i dileme učesnika tokom čitavog predavanja, a mnogi od njih su dobili i korisne savete za konkretne situacije. Na pitanje studenta šta izdvaja „youngculture“ u odnosu na druge IT kompanije, Mirjana iz sektora ljudskih resursa je istakla: izuzetno dobri međuljudski odnosi, kao i savršene kancelarije i benefiti.

Predavanju su prisustvovali studenti završnih godina studija i diplomirani studenti Elektrotehničkog, Matematičkog, Ekonomskog, Saobraćajnog i Fakulteta organizacionih nauka, ali i drugi studenti koji su zainteresovani za razvoj karijere u oblasti informacionih tehnologija.

O dobroj atmosferi, inspirisanoj interakciji između učesnika i predavača i kvalitetu samog predavanja govore komentari studenata:

-       Predavanje je bilo korisno i ispunilo je moja očekivanja.

-       Bilo je korektno. Naučio sam nešto novo. Bilo je lepo!

-       Izuzetno korisna uputstva i direktive u okviru prezentacije.

-       Predavanje je u potpunosti ispunilo moja očekivanja. Predavači su ljubazni i otvoreni za pitanja, nejasnoće, sugestije.

-       U potpunosti su ispunili moja očekivanja. Predavanje će me definitivno pokrenuti na putu ka ostvarivanju cilja.

Ovo je prvo u nizu predavanja koje se realizovalo u saradnji sa kompanijom „youngculture“ tokom 2015. godine na fakultetima u sastavu Univerziteta u Beogradu u okviru programa „Lekcije iz prakse“.