Univerzitetski sajam stipendija 2011

Погледајте како је протекао први Универзитетски сајам стипендија на Универзитету у Београду у публикацији пред вама: 



 

Погледајте Информатор Универзитетског сајма стипендија 2011. 


 


 

“СТИПЕНДИЈА И ЈА” –Универзитетски Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду организовао је у четвртак, 3.новембра 2011. Универзитетски сајам стипендија, у периоду од 10-18 часова, у згради Ректората Универзитета у Београду (Капетан Мишино здање, Студентски трг бр.1). 
 


Овај јединствени догађај, организован на Универзитету у Београду по први пут, окупио је на једном месту тридесет различитих домаћих и страних институција које додељују стипендије и пружају друге облике финансијске подршке студентима и дипломцима свих групација Универзитета у Београду (друштвено-хуманистичких, техничких, медицинских и природно-математичких наука). Студентима су током сајамског програма биле доступне информације о више од двадесет различитих стипендијских програма домаћих и страних институција. Стипендитори су на различите начине представили своје стипендије – кроз предавања, презентације и консултације са студентима. Студенти су током сајма могли да сазнају више о условима за пријаву, роковима, неопходној документацији, као и да дођу до свог примерка Информатора са обједињеним информацијама о стипендијама и стипендиторима представљеним на овом сајму уз остале корисне информације о мобилности студената. 

На свечаном отварању добродошлицу посетиоцима и гостима пожелела је Дејана Лазић, директор Центра за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београда. Присутнима су се обратили државни секретар Министарства омладине и спорта Ивана Ковачевић, помоћник Министра просвете и науке Зоран Трнинић, проректор за наставу Универзитета у Београду Проф.др Неда Бокан. 

После отварања уследила је панел дискусије „Стипендија и ја“ на којој су учествовали:
• Марко Миленковић, истраживач приправник, Институт друштвених наука
• Коста Јовановић, сарадник у настави, Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
• Владимир Микић, сарадник у Сектору за студије и науку Универзитета у Београду
• Исидора Јарић, асистент на Одељењу за социологију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду

Модератор панел дискусије била је Ана Јанковић Баровић, Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду. Учесници панела су бивши стипендисти (добитници различитих стипендија), који су провели неки период у иностранству на одређеном студијском програму или на стручној пракси. Они су говорили о свом личном искуству и значају похађаних програма имао на њихов даљи професионални и лични развој, о стеченом утиску о информисаности и укључивању студената Универзитета у Београду у студијске програме страних универзитета, о препорукама за студенте вољне да конкуришу за неки програм стипендирања, као и о начину на које су стечено искуство искористили вративши се у Србију.

Од 12 часова почела су предавања и презентације: Презентација стипендија задужбина и фондова Универзитета у Београду, од 12.40 представљање Еразмус Мундус програма студијских размена и студијских боравака у иностранству и других програма стипендија иностраних влада, а од 13,20 почела је серија презентација „15 савета за 15 минута“ и трајала је до 18 часова - презентације су одржали представници следећих институција: 

-World Learning, Inc.(стипендије за дипломске студије у САД-у), 
-Politecnico di Milano (стипендије за мастер студије у Италији),
-Swiss Federal Commission for Scholarships for Foreign students –FCS (стипендије за мастер и докторске студије Швајцарске Федералне Комисије), 
-Francuski Institut u Srbiji (Стипендије Француске Владе), 
-Фонд за младе таленте Градске општине Савски венац (Једнократна финансијска помоћ), 
-L’Oréal Balkan d.o.o. (Национална стипендија за докторске студије „За жене у науци“), 
-Фондација др Зоран Ђинђић (Програм стипендија немачке привреде „Зоран Ђинђић“ за радну праксу у Немачкој), 
-Министарство омладине и спорта – (Стипендије Фонда за младе таленте), 
-Београдска отворена школа (стипендије за основне, мастер и докторске студије у области хуманистичких наука),
-Фондација Хемофарм (Студентске и ученичке стипендије), 
-ПЕKСИМ фондација (ПЕКСИМ Кембриџ стипендија). 

У сарадњи са Сектором за међународну и међууниверзитску сарадњу Универзитета у Београду била су организована “отворена врата” сектора, у ком су се студенти од 10 до 16 часова могли информисати о могућностима за мобилност - програмима студентских размена, краћих и дужих студијских боравака и школовања на страним универзитетима са којима Универзитет у Београду остварује сарадњу. 

У сали 16 на првом спрату организовани су сусрети са стипендиторима – излагачима, који су у оквиру програма двосатних консултација и сусрета могли да упознају студенте и са њима разговарају о детаљима везаним за одређену стипендију, док су студенти током ових сусрета од 11 до 18 часова могли да сазнају више о следећим стипендијама и програмима у три термина:

Од 11 до 13 часова: 
Global Ugrad Exchange program SAD - World Learning, Inc.,
Стипендије Француске Владе - Француски Институт у Србији, 
DAAD (Немачка служба за академску размену), 
Стипендија Владе Републике Италије – Италиљански Институт за културу у Београду, 
Стипендије за учење шпанског језика - Центар за стране језике EQUILIBRIO, 
Стипендије Владе Мексика - Амбасада Мексика.

Od 13.30 do 15.30: 
Програм стипендија немачке привреде „Зоран Ђинђић“ - Фондација др Зоран Ђинђић, 
Стипендије Фонда за младе таленте - Министарство омладине и спорта Републике Србије,
Стипендије програма Еразмус Мундус – Национална Темпус Канцеларија,
Студентска стипендија - Министарство просвете и науке Републике Србије, 
Стипендије Фондова и задужбина Универзитета у Београду, 
Стипендије Краљевине Холандије - Амбасада Краљевине Холандије.

Od 16 do 18 časova: 
Платиниум стипендије - Politecnico di Milano, 
Могућности финансирања студија у Америци - Међународни академски центар (САД), 
Програм Кока Кола Таленти - Coca Colla Hellenic, 
Студентска и ученичка стипендија - Фондација Хемофарм, 
Национална стипендија „За жене у науци“ - L’Oréal Balkan d.o.o & UNESCO.

У сутерену зграде Ректората, од 12 до 17 часова, било је организовано представљање интернационалних и домаћих студентских организација. Студенти су били у прилици да сазнају како ангажовање у различитим активностима током студија може повећати њихове шансе за успешно представљање при конкурисању за стипендије. У учионици за доживотно учење били су организовани разговори под називом „Кључ за успешно полагање теста страног језика“, током којих су алумнисти различитих програма поделили своја искуства са младим колегама и говорили о неким од следећих тестова TOEFL, GMAT, GRE, TestDAF, DELF/DALF, DELE, тј. о полагању на енглескогом, немачком, француском и шпанском језику. 

Циљеви Универзитетског сајма стипендија су информисање студената о програмима стипендирања на домаћим и страним универзитетима, афирмација стипендија као извора финансирања и мотивисање студената да постижу боље академске резултате. 

Сајам су подржали:
 

         
 


Погледајте комплетан програм сајма.
 


 

Назив организација – стипендитори који су учествовали на сајму:
 

                                 

                               

  


 

Погледајте мапу Универзитетског сајма стипендија.