Prva nagrada na nacionalnom takmičenju dobrih praksi u oblasti karijernog vođenja i savetovanje za program “Zum kafica” Centra za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu

Beograd, 25.10.2021. - Centar za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu osvojio je danas prvu nagradu na Nacionalnom takmičenju dobrih praksi u oblasti karijernog vođenja i savetovanja /KviS/, koje je organizovao Euroguidance centar Evropske mreže za podršku karijernom vođenju i savetovanju.

Ove godine Centar je konkurisao programom „Zum kafica“, i ovaj uspeh pridružuje se prethodnim nagradama osvojenim za programe: „Biraj degustiraj“ /2020.godine/, “Pripremi se – upiši se“/2018.godine/ i “Veštine upravljanja karijerom”/2016.godine.

Program „Zum kafica” osmišljen je početkom 2020. godine, kako bi Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu (CZRK) pružio podršku onlajn karijernog vođenja i savetovanja studentima i tokom pandemije. „Zum kafice” se organizuju putem Zoom platforme, sa ciljem da se podstakne lični razvoj studenata i istraživanje karijernih opcija. Do danas organizovano je 36 susreta, u kojima su učestvovali gosti različitih profesija, kao i veliki broj studenata.

U okviru programa aktivni i diplomirani studenti imaju mogućnost da učestvuju u razgovorima sa stručnjacima iz različitih oblasti od značaja za njihovu karijeru. Gosti su preduzetnici i konsultanti, ali i psiholozi, predstavnici nevladinog sektora, kao i profesori univerziteta, pisci, i mnogi drugi. U diskusijama koje slede nakon kraćih izlaganja gostiju, studenti, kroz dijalog sa gostima, dobijaju značajne informacije o pitanjima od interesa za njihovu buduću karijeru.

Neke od najznačajnijih tema o kojima su studenti imali prilike da razgovaraju sa gostima „Zum kafica“ bile su: upravljanje vremenom, stresom, tehnike učenja, predstavljanje poslodavcu, javni nastup, mobilnost tokom studija, digitalna komunikacija, a takođe su predstavljena interesantna zanimanja poput employer branding expert, freelancer, brand manager, specijalista za marketing, solution manager, i mnoga druga.

Dodatnu vrednost programu donose audio (i u nekoliko slučajeva video) snimci „Zum kafice“, a koji naknadno objavljujemo na YouTube kanalu Centra. Nakon svake „Zum kafice“, učesnicima putem mejla šaljemo korisne linkove sa dodatnim resursima, za one studente koji su zainteresovani za dalje usavršavanje u oblastima i veštinama o kojima se razgovaralo. Na sajtu Centra za razvoj karijere objavljena je posebna stranica, gde studenti na jednom mestu lako mogu pregledati sve do sada objavljene audio snimke i pročitati kratka saopštenja o svakoj održanoj „Zum kafici“: http://www.razvojkarijere.bg.ac.rs/zoom-kafica

Na 9. nacionalnoj onlajn Euroguidance konferenciji ,,Karijerno vođenje i savetovanje u republici Srbiji i Evropi“ održanoj 25. 10. 2020. godine,  nagrađeni program je u ime Centra za razvoj karijere predstavila  Dejana Lazić, direktor Centra.

Nacionalno takmičenje dobrih praksi u oblasti KViS se organizuje u sklopu zajedničkih aktivnosti Euroguidance centra Srbije sa Euroguidance centrima u Češkoj Republici, Slovačkoj, Letoniji i Mađarskoj.  Cilj takmičenja je promovisanje ustanova, organizacija i pojedinaca koji su u prethodnom periodu razvili nove usluge, alate ili materijale, odnosno uspešno realizovali aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja i na taj način doprineli razvoju sistema KViS u celini. Za predstavnike organizacija čiji primeri prakse budu nagrađeni na takmičenju predviđene su nagrade u vidu učešća na studijskim posetama i konferencijama.