Zum kafica - Saveti psihologa studentima o upravljanju stresom

Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu realizovao je u sredu, 17.11.2021. godine još jedno onlajn druženje sa studentima - "Zum kaficu" posvećenu temi stresa i upravljanja stresom.

Studenti su uputili brojna pitanja o tome kako da prepoznaju negativne efekte stresa, kako da njime upravljaju u vreme ispitnog roka, kako da menjaju svoje navike da bi živeli kvalitetnije i slično. Bilo je i pitanja o vezi između anksioznosti i stresa, o odlaganju obaveza, o prejedanju i nesanici u stresnim situacijama, o nemogućnosti da se drugima kaže „ne“, o različitim zdravstvenim problemima čiji je uzrok, ili jedan od glavnih faktora, upravo stres, itd.

Razgovor sa psihološkinjom iz Centra za razvoj karijere Milenom Rajčević vodila je Jelena Kurjak, koordinatorka karijernog informisanja i savetovanja studenata. Milena je na brojna pitanja studenata odgovorila kratkom edukacijom o fenomenu stresa, a studentima se najviše se dopao koncizan način prezentovanja teme, otvorenost, navođenje primera situacija i konkretni saveti za upravljanje stresom.

"Zum kafica - 45 minuta sa..." predstavlja novi format onlajn karijernog vođenja i savetovanja, koji je osmišljen i započet tokom aprila 2020. kako bi ove usluge Centra bile dostupne studentima i tokom perioda pandemije. Druženje organizujemo putem Zoom platforme, u formi sastanka, kako bi naši studenti bili što motivisaniji da uzmu aktivno učešća u diskusiji.

Da li umeš da prepoznaš kada si pod stresom?

Kako ti reaguješ na stres i koje su tvoje slabe tačke?

Kako hroničan stres utiče na nas?

Kako sami sebe stresiramo?

Kako možeš da poboljšaš svoje veštine upravljanja stresom?