215 MESTA ZA PRAKSU ZA STUDENTE DRŽAVNIH UNIVERZITETA U SRBIJI U JAVNIM PREDUZEĆIMA, AGENCIJAMA I STRUČNIM USTANOVAMA IZ OBLASTI ENERGETIKE I ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE

Београд, 12.март 2014. - Министар енергетике, развоја и заштите животне средине проф. др Зорана Михајловић, представила је данас програм универзитетске радне пракса, захваљујући којем ће више од 200 студената са пет државних универзитета добити прилику да обаве праксу у јавним предузећима и агенцијама у надлежности Министарства.

Михајловић је на конференцији за новинаре у Влади Србије рекла да ће јавни позив који је данас расписан трајати до 4. априла и да је намењен студентима завршних година и апсолвентима са пет универзитета - у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу и Новом Пазару. Са тим универзитетима је Министарство у претходном периоду већ закључило протоколе о сарадњи, додала је она.

Како је навела, студенти ће праксу моћи да обаве у јавним предузећима „Електропривредa Србије“, „Eлектромрежа Србије“, „Србијагас“, „Транснафта“, „Ресавица“, Aгенцији за заштиту од јонизујућег зрачења и нуклеарну сигурност Србије, Агенцији за енергетику, Агенцији за заштиту животне средине, Заводу за заштиту природе Србије и Републичком хидрометеоролошком заводу Србије.

“Млади у Србији учествују са око 30 одсто у укупном броју незапослених. Министарство не може да их запосли, али може да помогне тако што ће омогућити да обаве стручну праксу у јавним предузећима и агенцијама”, рекла је Михајловић и додала да би и јавна предузећа требало да размотре формирање одређених фондова за младе.

Захваливши се Министарству на  подршци, проф. др Нада Ковачевић, проректор Универзитета у Београду, рекла је да очекује да ће већина факултета на које се јавни позив односи овај програм прихватити као саставни део наставног програма.

Проф. др Зита Бошњак, проректор Универзитета у Новом Саду, рекла је да очекује да ће програм праксе дати добре резултате за студенте, као и за послодавце, у смислу знања и компетенција које ће студенти стећи обављајући праксу.

Проф. др Миладин Костић, ректор Универзитета у Новом Пазару, оценио је да ће програм праксе бити стимулативан за саме студенте да остваре што боље резултате током студија и да ће допринети да се, по стицању дипломе, врате да раде у срединама из којих су потекли.

Na osnovu potpisanog ugovora državnih univerziteta i Ministarstva energetike i zaštite životne sredine raspisan je konkurs za univerzitetsku radnu praksu u JAVNIM PREDUZEĆIMA: „Elektroprivreda Srbije“, „Elektromreža Srbije“, „Srbijagas“, „Transnafta“, Javno preduzeće za podzemnu eksploataciju uglja „Resavica“, u AGENCIJAMA: Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije, Agencija za energetiku Republike Srbije, Agencija za zaštitu životne sredine, u STRUČNIM USTANOVAMA: Zavod za zaštitu prirode Srbije, Republički hidrometeorološki zavod Srbije.

Za praksu u oblasti energetike i zaštite životne sredine za studente je otvoreno 215 mesta, na 158 različitih pozicija u različitim gradovima Srbije.

Na praksu se mogu prijaviti studenti završnih godina: Univerziteta u Beogradu sa sledećih fakulteta: Mašinski fakultet, Rudarsko-geološki fakultet, Elektrotehnički fakultet, Geografski fakultet, Šumarski fakultet, Biološki fakultet, Fizički fakultet, Fakultet za fizičku hemiju, Tehnološko-metalurški fakultet, Građevinski fakultet, Ekonomski fakultet, Pravni fakultet, Matematički fakultet, Fakultet organizacionih nauka, Fakultet političkih nauka, Filozofski fakultet, Hemijski fakultet, Poljoprivredni fakultet, Filološki fakultet; Univerziteta u Novom Sadu sa Pravnog fakulteta, Fakulteta tehničkih nauka, Ekonomskog fakulteta u Subotici, Tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin“ u Zrenjaninu; Univerziteta u Kragujevcu sa Fakulteta za mašinstvo i građevinarstvo u Kraljevu, Ekonomskog fakulteta, Pravnog fakulteta, Filološko umetničkih fakulteta, Fakulteta tehničkih nauka u Čačku; Univerziteta u Nišu sa Elektronskog fakulteta, Ekonomskog fakulteta, Pravnog fakulteta i Fakulteta zaštite na radu i Univerziteta u Novom Pazaru sa Departmana za tehničke nauke i Departmana za ekonomske nauke.

Integralni tekst konkursa možete pogledati ovde.  Konkurs je otvoren do 4.aprila 2014. Praksa traje tri meseca uz mentorsku podršku.  Početak prakse planiran za drugu polovinu maja meseca.

Пријављивање кандидата се обавља електронским путем преко центара за развој каријере:

За кандидате са Универзитета у Београду

За кандидате са Универзитета у Новом Саду
karijerauns@gmail.com

За кандидате са Универзитета у Крагујевцу:
razvojkarijere@kg.ac.rs

За кандидате са Универзитета у Нишу
karijera@ni.ac.rs

За кандидате са Универзитетa у Новом Пазару
razvojkarijere@np.ac.rs

За пријаву на конкурс кандидати треба да доставе на наведене адресе:
- Биографију