Uspešno realizovan 5. Sajam stipendija na Univerzitetu u Beogradu

Uspešno realizovan 5. Sajam stipendija na Univerzitetu u Beogradu

 

Beograd, 18.10.2018. – Tokom prethodna dva dana, 16. i 17. oktobra 2018.godine, u zgradi Rektorata Univerziteta u Beogradu održan je 5. Sajam stipendija “Stipendija i ja”. Pored državnih institucija, fondova i nevladinih organizacija, na sajmu su učestvovale i kompanije, ambasade i ustanove koje dodeljuju studentima stipendije za studiranje i usavršavanje u zemlji i inostranstvu.

Sajam su otvorili prof.dr Ivanka Popović, rektorka Univerziteta u Beogradu i dr Saša Lazović, pomoćnik ministra iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Svečanom otvaranju prisustvovali su brojni predstavnici ambasada, fakulteta, institucija učesnica i studenata.  Tokom oba dana Sajma organizovane su informativno-konsultativne sesije u dvorištu Rektorata tokom kojih su zainteresovani studenti mogli da dobiju savete i smernice za apliciranje od predstavnika institucija učesnica.

Među izlagačima koji su predstaviil stipendije posetiocima u dvorištu Rektorata predstavili su se: Ministarstvo prosvete i nauke, Fond Dositeja Ministarstva omladine i sporta, Fondacija Tempus, Fondacija Dr Zoran Đinđić, Ambasada Češke republike, Ambasada Grčke, Ambasada SAD, Ambasada Kanade, Ambasada Republike Koreje, Ambasada Japana, Nemačka služba za akademsku razmenu DAAD, Ruski dom, Francuski institut, italijanski univerziteti Politehnico di Milano i Ca Foscari, Evropska mreža za podršku istraživačima u pokretu Euraxess, kompanija EKO Serbia, Valjaonica bakra Sevojno, kompanija DIGIT, kompanija Loreal Balkan, kompanija Ernst&Young, Obrazovni sistem Equilibrio, Centralnoevropski univerzitet, Evropska studentska mreža ESN.

U okviru pratećeg programa prvog dana, 16.10. organizovana su “otvorena vrata” Kancelarije za međunarodnu i međuuniverzitetsku saradnju, Sektora Zadužbina i Fondacija Univerziteta u Beogradu i Univerzitetskog Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata.   

Drugog dana sajma, 17.10. realizovane su dve panel diskusije i predavanje profesora i saradnika Filološkog fakulteta pod nazivom “Strani jezici i stipendije”.

Na panelu “Iskustva mobilnosti na osnovnim i master studijama” učestvovali su bivši stipendisti koji su proveli određeni period u inostranstvu studirajući na osnovnim ili master studijama:  

  • Ivona Ognjenović, Erasmus razmena u Španiji, studentkinja Filološkog fakulteta
  • Dušan Savić, diplomirani ekonomista, dobitnik mnogih nagrada i priznanja, student generacije, stipendista Pexim fondacije, Univerztet u Kembridžu, zaposlen u Peterhof Consulting & EDU
  • Nikola Savić, diplomirao na Fakultetu političkih nauka, student doktorskih studija, stipendista DAAD fondacije, studirao u Lajpcigu i Erfurtu, radi na Univerzitetu u Beogradu kao koordinator međunarodnih projekata. 
  • Jelena Milosavljević, stipendista vlade Republike Južne Koreje, radi u Nordeusu
  • Senka Plavšić, stipendista Global Ugrad stipendije, jednogodišnja razmena na Univerzitetu u Vajomingu, SAD, asistent na Filozofskom fakultetu, odeljenje za arheologiju
     

Oni su govorili o svom ličnom iskustvu i značaju koji je boravak i studiranje u inostranstvu imao na njihov dalji profesionalni i lični razvoj, o utisku koji imaju kada je u pitanju informisanost i motivisanost studenata Univerziteta u Beogradu da konkurišu za stipendije i nastavak studija u inostranstvu, o preporukama za studente koji žele da konkurišu za neki program stipendiranja, kao i o načinu na koje su iskustvo koje su stekli iskoristili kad su se vratili u Srbiju.

Panelom je moderirala Ana Janković Barović, koordinator programa u Centru za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu.

Na panelu „Razvoj karijere mladih istraživača“ u fokusu su bile osobe koje su ostvarene u profesionalnoj karijeri nakon doktorskih studija i koji svojim iskustvom mogu da  deluju podsticajno i inspirativno za studente doktorskih studija i mlade istraživače u kontekstu sagledavanja opcija za razvoj karijere nakon doktorskih studija, bilo da žele da nastave akademsku ili neakademsku karijere:

  • Kosta Jovanović, docent na  Elektrotehničkom fakultetu na katerdi za signale i sistema, dobitnik brojnih priznanja i nagrada za naučno-istraživački rad, dobitnik DAAD stipendije za istraživački rad na doktorskim studijama u Nemačkoj .
  • Jelena Vasiljević, naučna saradnica Instituta za filozofiju i društvenu teoriju. Doktorirala je na Odeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Radila je kao istraživačica i stipendistkinja na Univerzitetu u Edinburgu i na Univerzitetu u Gracu
  • Oliver Tošković, docent na odeljenju za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, saradnik na mnogim insitutima, dugogodišnji predavač u Istraživačkoj stanici Petnica,  koordinator Festivala nauke
  • Milan Popović, student doktorskih studija na Fakultetu za fizičku hemiju, CEO i osnivač Smart Toys, koordinator Festivala nauke, predavač u Fenomen centru

Učesnici panela govorili su o svom ličnom iskustvu, kako se razvijala njihova karijera do sada, šta je to što prepoznaju kao ključno za njihov razvoj karijere, koliko je važno umrežavanje, koje su to veštine i znanja koje treba da razvijaju mladi istraživači pored stručnih znanja koja stiču u oblastima kojima se bave, kako aplicirati za projekte/fondove za istraživanja itd… 

Panelom je moderirao Vladimir Marković, saradnik u sektoru za studije i nauku, Univerzitet u Beogradu.

Predavanje posvećeno stranim jezicima i stipendijama održao je tim profesora i saradnika Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Bilo je reči o čak 20 jezika i ključnim informacijama od značaja za sticanje međunarodno priznatih sertifikata za znanje stranih jezika.

Kompletan program iz Svečane sale biće dostupan za naknadno gledanje na Media portalu Računarskog centra Univerziteta u Beogradu: https://media.rcub.bg.ac.rs/

Na stranici Sajma http://www.razvojkarijere.bg.ac.rs/sajam-stipendija-2018 biće objavljen Informator Sajma sa svim informacijama o institucijama, konkursim, rokovima, ključnim adresama i kontaktima.

Organizacijom ove manifestacije Univerzitet u Beogradu ima za cilj podizanje nivoa informisanosti studenata o mogućnostima nastavka studija u Srbiji i inostranstvu, uslovima koje bi trebalo da ispunjavaju da bi uspešno upisali željene studije, veštinama koje su im potrebne prilikom prijave, značaju proaktivnog stava, pravovremene informisanosti, celoživotnog učenja i mobilnosti.

Realizaciju ovogodišnjeg Sajma stipendija pomogli su prijatelji manifestacije: kompanije DIGIT, Loreal Balkan, Coca-Cola Helenik, Ernst and Young, Froneri, Nestle Adriatic, Delta Agrar, Obrazovni sistem Equilibrio i ambasada Kanade.