KORISNI SAVETI

 

Тражите, тражите, ТРАЖИТЕ!! Упорност је кључ за добијање стипендије. Налажење добре стипендије је често тежак посао. Људи често пожеле да одустану након пар сати тражења стипендије. Ако се уморите, наставите следећег дана. Размишљајте овако: Што будете бољи у потрази за стипендијом, то ћете мање конкуренције имати. Зато, наставите да тражите и требало би да је једном нађете! 

Препознајте и упознајте се са циљевима донатора стипендија. Ко добија стипендије? Студент који најбоље одговара формалним и неформалним захтевима донатора. Стога, да би добили стидендију, треба да испуњавате циљеве донатора. Прочитајте све информације о стипендији, обратите пажњу на детаље везане за формалне и неформалне захтеве донатора, тако ће вам шанса за успех бити много већа!

Пријава за стипендију је ваш модел на папиру. Постарајте се да ваша пријава буде професионална и убедљива. Ако користите материјал из неких других пријава за стипендију, водите рачуна о томе да нису остала нека погрешна имена, или нека поља непопуњена. Не заборавите да ставите датум и потпишете своју пријаву. Ако је могуће, откуцајте образац за пријаву. Користите стандардни пословни фонт као што је Times New Roman или Arial. Читљивост и уредност су изузетно важне. Ваша пријава може бити одбијена јер није лако читљива. Ставите своје име на сваку страну пријаве. Многи фондови не воле да стављају спајалице на пријаве како би их лакше фотокопирали. То значи да постоји могућност да делови ваше пријаве буду изгубљени. Стављајући име на сваку страну смањујете шансу да се то деси. 

Учествујте у ваннаставним активностима. Изненађујуће, многи одбори за доделу стипендија не бирају једноставно студента са највишим просеком. Уместо тога, пођеднако су заинтересовани за ваннаставне активности студента: Да ли је активно укључен/а у своју заједницу? Да ли има посао? Да ли је почео/ла свој бизнис? Који су му/јој хобији? Оцене су важне, али оне чине само једну половину приче. Због тога сте у предности ако учествујете у ваннаставним активностима. Учланите се у студентску организацију, волонтирајте, нађите хоби! Све ове активности ће вам помоћи да се истакнете пред донаторима стипендије.

Ваннаставне активности охрабрују студента да доноси одлуке и помажу му да стекне витално искуство и вештине које ће га водити у будућности.
Неке чињенице: Студенти укључени у ваннаставне активности:
- лакше развијају лидерске вештине, 
- имају већу вољу да завршавају задатке, 
- желе да изразе своје мишљење
- имају веће годишње приходе
- стичу искуство кроз различите области 
- учествујући у спортским активностима уче се сарадњи, тимском раду и организацији времена
- истражују скривене таленте
- упознају људе које иначе не би упознали

Користи од ваннаставних активности
- Многи академски и не-академски програми за стипендије узимају у разматрање укљученост у ваннаставне активности приликом процеса селекције 
- Многи програми за стипендије награђују лидерско искуство; искуство у организовању студентских пројеката или активности је фантастичан начин да се демострирају лидерске вештине -Многи програми за стипендије траже да студенти напишу есеј у којем ће демострирати своја интересовања из одређене области. Постоји ли бољи начин да покажете посвећеност развијању каријере у компјутерским наукама него да пишете о свом чланству у рачунарској секцији или клубу? 

О активностима можете да се распитате код ваших професора, саветника на факултету, омладинских невладиних организацијама, других студената или у Центру за развој каријере и саветовање студената на вашем универзитету.

Ваннаставне активности треба да служе као допуна студентском животу, а не као компликација. Ако имате превише активности, то може лоше да се одрази на студирање или друштвене и породичне односе. 

Ваннаставне активности су важне, али оне не треба да одузимају све време које студент има поред дневних факултетских и других обавеза. Треба оставити време за опуштање, одмарање, дружење! 

Пажљиво пратите рокове за пријаву. Никад нећемо знати колико је новца за стипендије изгубљено због промашених рокова. Када се студенти пријављују за више стипендија одједном, лако може да се деси да се помешају рокови и пријаве пошаљу погрешног датума. Да бисте избегли ову опасност, водите календар – онлајн или на папиру. 

Причајте са претходним добитницима стипендије. Унапредите своје вештине пријављивања разговарајући и са људима који су добили неку стипендију. Добитници стипендија могу да вам пруже нове начине да успешно приступите процесу пријављивања и инспиришу да почнете. Не устручавајте се да контактирате организације које дају стипендије – можете да добијете драгоцене препоруке! 

Распитајте се и сазнајте што више о земљи, универзитету и студентском животу у иностранству. Како бисте се што боље припремили и упознали са начином живота, обичајима земље у којој желите да наставите школовање, предлажемо вам да посетите сајтове удружења и организација које се баве разменом студената, амбасада и културних центара.  Сазнајте више о трошковима живота студената у земљи у којој планирате да наставите школовање. На линковима на дну стране можете пронаћи мноштво корисних информација које ће вам помоћи да се на најбољи начин и у најкраћем периоду прилагодите новој средини (информације у вези са смештајем, стипендијама, уписном процедуром, студентским животом, издавањем виза, студијским програмима).

Урадите коректуру своје пријаве. Повећајте своје шансе за мање од 5 минута. Многи одбори за стипендије не разматрају пријаве које имају грешке. Да ли сте добро написали своју адресу? Да ли сте добро написали име стипендије? Након што сте проверили информације у пријави, прочитајте још једном своје мотивационо писмо. Да ли има грешака у писању? Граматичких грешака? Да ли је заглавље писма у добром формату? Још мало бављења пријавом може значајно да вам увећа шансе за успех. 

Организујте своје време и окружење. Организованост је једна од најважнијих навика које студенти треба да развијају. Помаже када је у питању учење. Помаже када су у питању стипендије. Ако нисте добро организовали окружење, можете лако да изгубите важне папире. Временска организација је подједнако битна, помоћи ће вам да не промашите рокове. У супротном можете да се деси да пропустите неки рок или да закажете две ствари у исто време. Организујте се! 

Пазите на преваре везане за стипендије. На жалост, постоји много превараната који покушавају да узму паре од лаковерних студената. Студенти губе милионе евра сваке године због оваквих превара. Добра вест је да се преваранти могу лако препознати...ако знате који су знаци. Основно правило је: Ако вам траже паре да би вам дали паре, вероватно је у питању превара. Уосталом, зар донатори стипендија нису ту да би вам дали паре? Држећи се овог правила, избећи ћете већину превара, али неке нису тако лако препознатиљиве. Неки од њих неће тражити новац. Још један од знакова да се ради о превари је гаранција да ћете добити стипендију. Оваква гаранција може да буде јако привлачна, али знајте да нико не може да вам гарантује да ћете је добити – таква гаранција не постоји. И на крају, никад не остављајте личне податке као што су број рачуна у банци, датум рођења, лозинке и слично, јер на тај начин ризикујете да неко искористи ваш идентитет или почини неки другу криминалну радњу. 

Напишите резиме достигнућа. Често се дешава да кад пишемо пријаву за стипендију не можемо лако да се сетимо неких важних информација. Датум кад сте почели да радите на неком послу. Шта је ваш шеф рекао о вашем раду. Трагање за тим информацијама може да вас деконцентрише, смањи успешност у писању и на тај начин умањи шансу за добијање стипендије. Пре него што почнете да се пријављујете, напишите резиме достигнућа. У овај резиме укључите све битне информације као што су датуми, резиме посла, препоруке. Из овог резимеа лакше ћете употребити податке за мотивационо писмо. 
Користи конкретне примере у мотивационом писму. Ако стипендија захтева да напишете есеј (а већина захтева), немојте једноставно да користите апстрактне информације – користите конкретне примере. На пример, уместо да пишете апстрактни есеј о волонтирању на факултету, напишите своја искуства за време волонтирања. Ово је сјајан тренутак да искористите податке из резимеа достигнућа. Донатори стипендија желе да чују о вама и вашим искуствима , не о некој апстрактној теми. 

Проверите још једном који су предуслови. Који је минимални просек оцена који се тражи? Да ли се стипендија односи на вашу земљу? Проверите који су захтеви како би уштедели време у писању непотребних пријава. 

Одговорите на свако питање. Ако мислите да се питање не односи на вас, не остављајте празно – то може бити протумачено као непотпуно. Не означавај питање са Н/А (not applicable). Евалуатори могу да имају различита гледишта о томе шта се односи на вас и могу да вас дисквалификују ако нисте успешно попунили формулар. Уместо тога, одговорите на питање ако можете. Ако питање заиста није применљиво на вас, опишите у једној реченици своју ситуацију. На пример, ако је питање: „Какво је ваше војно искуство?“ , боље је да напишете “ Никад нисам служио/ла војску“, него да остављате празно или напишеш Н/А.

Не шаљите документа која се не траже. Постоје многи приручници за стипендије који саветују да пошаљете додатни материјал као начин да покажете своју креативност и учините своју пријаву јединственом. Судећи на основу доступних података, ако направите пријаву која нема грешке, која је уредна и послата на време, таква пријава ће се већ сматрати јединственом. 
Додатни материјали:
• Могу да оставе утисак да донатори стипендија не знају тачно шта хоће.
• У неким случајевима могу да те дисквалификују 
• Чине вашу пријаву тежом за сналажење, а тиме и кандидатом за елиминацију.

Ако шаљете пријаву поштанским путем, користите коверту у којој нећете морати да савијате пријаву. Сложите потребна документа оним редоследом којим су тражена. Тако олакшавате евалуаторима налажење потребих информација. Немојте да спајате документа спајалицом уколико се то не тражи. Фотокопирајте комплетну пријаву пре него што је пошаљете. Увек је значајно да имате комплетну евиденцију свега што сте послали у идентичном облику у којем је донатор стипендије примио. Водите рачуна да не гужвате папир.
Пошаљите пријаву са повратницом или користите сервис као што је FedEx тако да можете да пратите докле је стигла пријава и ко ју је потписао. На овај начин имаћете доказ да је пријава отишла на праву адресу и да је примљена. Ако не добијете потврду у одређеном временском року, зовите и проверите да ли су добили вашу пријаву. Нећете имати шансу ако пријава не стигне тамо где треба.

ФИНАЛНА ЧЕК-ЛИСТА
Ево чек-листе која може да вам послужи у процесу тражења стипендије. Користите је на свом путовању кроз процес пријављивања!

  • Тражите стипендије путем Интернета или контактирајте Канцеларију за међународну сарадњу на твом факултету и у Ректорату Универзитета у Београду (Студентски трг 1, први спрат, соба 23)
  • Проверите да ли задовољавате услове за пријављивање
  • Водите рачуна о роковима - погледајте Хронологију процеса тражења стипендије на нашем сајту у секцији В-саветник 
  • Истражите универзитет за који желите да се пријавите и нађите своју област студирања 
  • Научите све о процесу пријављивања 
  • Прикупите сва неопходна документа – погледајте Потребна документа на нашем сајту у секцији В-саветник
  • Проверите грешке у писању у документима које шаље (граматичке, грешке у куцању и сл.) 
  • Проверите да ли су сва документа потписана 
  • Постарајте се да имате сва документа на енглеском (или на језику који се тражи) 
  • Шаљите документа у ПДФ формату
  • Чувајте оригинале, биће вам потребни ако добијете стипендију 
  • Нађите некога ко ће проверити сва документа још једном 
  • Пошаљите своју пријаву са свим неопходним документима