VEŠTINE ISTRAŽIVANJA I ANALIZIRANJA

Istraživanje i analiziranje znači sposobnost da se koriste različiti izvori informacija kako bi se sagledale opcije i rešavali problemi ili zadaci. Veštine istraživanja i analiziranja predstavljaju najznačajnije veštine potrebne tokom studija, bez obzira na nivo ili vrstu studija. One podstiču kritičko mišljenje, omogućavaju da ocenjujemo različite izvore informacija i zauzimamo stav prema njima . Evo šta istraživanje i analiziranje obuhvata:

• Sistematično prikupljanje informacija kako bi se uspostavio princip ili pravilo
  • Pojašnjavanje prirode problema pre donošenja odluke o akciji koju treba preduzeti
  • Prikupljanje, klasifikacija i sumiranje podataka
  • Sposobnost efikasnog korišćenja prikupljenih rezultata pomoću teksta/grafikona/slika
  • Formulisanje pitanja
  • Kreativnosti i inicijativa u kreiranju alternativnih rešavanja problema
  • Prepoznavanje kontradiktornosti u zaključivanju
  • Analiza faktora koji utiču na problem – sposobnost prepoznavanja ključnih
  • Razlikovanje praktičnih i nepraktičnih rešenja.

Kako se razvijaju? Na primer:

Pretraga i selekcija informacija na Internetu, iz štampanih i drugih izvora u svakodnevnom životu

Pretraga različitih izvora za potrebe pisanja fakultetskih radova

Sprovođenje manjih istraživanja na fakultetu

Učestvovanje u sekcijama u školi ili na fakultetu